Twój koszyk jest pusty

Firany to piękna ozdoba każdego okna. Pełni funkcję dekoracyjną, ale przydaje się także wówczas, kiedy słońce lub wysokie temperatury dają się we znaki domownikom. Zasłonięcie ich uchroni pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Żeby jednak służyły nam długo, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o firany.

Pielęgnacja firan jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie zasłonek oraz na tym, żeby służyły nam długie lata. Kroki, jakie poweźmiemy będą uzależnione od tego, z jakiego materiału wykonane są ozdoby przysłaniające okna.

Pranie ręczne czy w pralce?

Nie każdy rodzaj firan będziemy mogli wrzucić do pralki, co jest z kolei najprostszym sposobem na ich odświeżenie i wyczyszczenie. Do pralki będziemy mogli wrzucić przede wszystkim modele wykonane z syntetycznych tkanin – nie powinny one się w trakcie prania zdefasonować ani stracić koloru. Pamiętajmy jednak, żeby je przedtem złożyć i nie prać ze zbyt dużą ilością innych rzeczy - może to grozić problematycznymi zagnieceniami. Warto użyć do tego specjalnych woreczków, w które zapakujemy tkaninę - takich samych, jakich używa się np. w przypadku bielizny.

Firanki wykonane z bawełny, lnu czy koronki warto natomiast poddać ręcznemu praniu w delikatnym płynie lub rozpuszczonym wcześniej w wodzie proszku. Nie używajmy do tej czynności zbyt dużej ilości detergentu, ponieważ wówczas możemy napotkać na problem z miejscowym osłabieniem włókien bądź z przebarwieniami.

Bielsze nie będzie

Znanym domowym sposobem na zachowanie śnieżnobiałego koloru jest natomiast dodanie do wody sody bądź proszku do pieczenia, które wydobędą kolor z poszarzałej tkaniny. Firany będą natomiast sztywniejsze i będą miały ładniejszy kształt, jeśli użyjemy soli lub octu. Pamiętajmy o umiarze – zbyt duża ich ilość może zaszkodzić, szczególnie naturalnym tkaninom.

Uwaga na prasowanie

Równie uważnie powinniśmy firany prasować. Zwróćmy uwagę, żeby robić to zawsze zgodnie z kierunkiem splotu materiału, w przeciwnym wypadku na zasłonkach mogą pojawić się mało estetyczne odkształcenia. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z parowego żelazka.

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

Informacja o sklepie

Studio Dekoracji Okien - Warszawa
ul. Jagiellońska 82b
03-301 Warszawa
tel. 509 666 117, 513 101 540
e-mail: studiodekoracjiwika@wp.pl

ul. Aleje Jerozolimskie 179
tel. 509 666 117
e-mail: studiodekoracjiwika@wp.pl


Studio Dekoracji Okien - Sulęcin
ul. Wojska Polskiego 14
69-200 Sulęcin
tel. 95 755 26 37, 517 118 028
e-mail: eurofiranysulecin@wp.pl